Belgische Brouwers over invoering van nieuwe gezondheidsmededeling voor alcoholreclame: blik op toekomst, focus op alcoholmisbruik
Vandaag is het Koninklijk Besluit goedgekeurd dat voorziet in een nieuwe gezondheidsmededeling voor alcoholreclame en de omzetting van enkele bepalingen van de zelfregulering naar wetgeving. De Belgische brouwers zijn niet akkoord met de nieuwe gezondheidsmededeling, waarmee de minister van Volksgezondheid alcoholgebruik stigmatiseert in plaats van misbruik aan te pakken, maar richten de blik op de toekomst. “We zijn altijd een constructieve partner geweest in de strijd tegen alcoholmisbruik en zullen dat ook blijven.”
Begin vorig jaar werd in het kader van het federale regeerakkoord beslist om de gezondheidsmededeling voor alcoholreclame aan te passen van ‘Alcoholmisbruik schaadt de gezondheid’ naar ‘Alcohol schaadt de gezondheid’. Vandaag is het Koninklijk Besluit dat in deze aanpassing voorziet goedgekeurd door de ministerraad. Daarmee is de belangrijkste maatregel rond alcohol van het regeerakkoord uitgevoerd.
Meteen na de publicatie van het regeerakkoord hadden de Belgische brouwers al hun bezorgdheid geuit. Krishan Maudgal, directeur van vzw Belgische Brouwers, herhaalt: “Met de nieuwe tekst verschuift de minister van Volksgezondheid de focus van het bestrijden van misbruik naar het problematiseren en stigmatiseren van elke vorm van alcoholgebruik. Wij geloven niet dat deze ongenuanceerde boodschap zal bijdragen aan bewustwording van of correcte informatie voor de consument. Een geloofwaardig en effectief gezondheidsbeleid steunt op feiten, niet op zwart-wit-boodschappen.”
Aandacht voor duidelijk, eerlijk en effectief beleid
Naast de nieuwe slogan voorziet het KB ook in de omzetting van een aantal bepalingen van de zelfregulering in wetgeving. Meer specifiek gaat het om de uitvoeringsmodaliteiten voor de gezondheidsmededeling enerzijds en het verbod op alcoholreclame in media die zich hoofdzakelijk richten op minderjarigen anderzijds, zoals voorzien in het interfederaal alcoholplan 2023-2025. De federale regering baseert zich voor deze bepalingen op het Convenant, dat eind 2024 werd herzien op initiatief van de sector.
In de uitvoering van het KB zien de Belgische brouwers vier belangrijke aandachtspunten:
- Het KB bepaalt dat de gezondheidsmededeling moet worden vermeld in de taal of talen van het taalgebied waar de reclame wordt verspreid. Dat maakt het onmogelijk voor brouwers om eenzelfde reclame, bijvoorbeeld op sociale media, in binnen- en buitenland te verspreiden. Een Engelstalige spot zou in Vlaanderen met een Nederlandse mededeling, in Wallonië met een Franse, in de Duitstalige Gemeenschap met een Duitse en in Brussel met een Nederlandse én Franse moeten worden verspreid.
- Het KB creëert een ongelijk speelveld tussen Belgische brouwers en internationale spelers. Belgische merken dreigen op sociale media wel aan bepaalde regels te moeten voldoen, terwijl buitenlandse merken die hetzelfde publiek bereiken buiten schot blijven.
- Het KB bevat een aantal bepalingen die het toepassingsgebied van wat wordt gezien als reclame uitbreiden. De bepalingen rond bijvoorbeeld product placement, al dan niet in een informatief programma, zorgen voor onduidelijkheid, wat de uitvoerbaarheid en rechtszekerheid in het gedrang brengt.
- Het KB zet de zelfregulering, die toelaat om snel en effectief in te spelen op maatschappelijke trends, buitenspel.
Krishan Maudgal: “Onze beleidsmakers en onze sector delen dezelfde ambitie: alcoholmisbruik aanpakken en jongeren beschermen. Alleen is de minister van Volksgezondheid het niet helemaal eens met de manier waarop we die ambitie kunnen waarmaken. Wij geloven in de kracht van het duidelijk, eerlijk en effectief kader. Het KB zal nog op een aantal punten moeten worden bijgestuurd om dat waar te maken.”
Betrouwbare partner in strijd tegen misbruik: gisteren, vandaag en morgen
De Belgische brouwers hebben zich altijd als een constructieve partner opgesteld in de strijd tegen alcoholmisbruik. Ze zetten zich dan ook actief in om dit probleem aan te pakken, onder andere met BOB, het BE RESPONSIBLE-platform en het groeiende aanbod van alcoholvrije en ‑arme bieren.
“En die initiatieven zullen we verder uitbouwen”, besluit Krishan Maudgal. “We zetten onze strijd tegen alcoholmisbruik verder. Laat het duidelijk zijn, alcoholmisbruik, want daar hoort de focus te liggen.”